Na čem se dá nejvíce ušetřit

Většina lidí, kteří mají finanční problémy nebo dluhy, řeší zapeklitou otázku: Na čem asi tak můžu nejvíce ušetřit? A odpověď není zase tolik složitá, jak se na první pohled může zdát. Největší finanční částku lidé ušetří na obyčejných nebo nejčastěji se opakujících položkách.

První věcí, na kterou by se lidé měli zaměřit, jsou výdaje spojené s elektřinou, plynem nebo vodou. Sice to vypadá úsměvně, ale spořící zářivky a nerozsvíceno ve všech pokojích najednou, ušetří pár stovek nebo tisíc ročně. Jednoduše řečeno by si lidé měli uvědomit, že správné hospodaření vede k větší úspoře peněz, jenž pak mohou být použity na úhradu dluhů.

Další věc, kterou je nutno zmínit, je majetek. Dlužníkům občas opravdu nezbývá na úhradu dluhu ani v adekvátní výši splátek, jenž by byla zapotřebí. A je také pravdou, že je to „přemírou“ jejich majetku. V dnešní době totiž není výjimkou, že rodina má 2 a více automobilů, 2 rekreační chaty, mnoho stavebních spoření nebo důchodových či životních pojištění. Je sice hezké, že všechno se podle jejich slov potřebuje, ale není tomu zase úplně tak, jak si myslí. Stačí zrušit 2 stavební spoření, jeden automobil prodat nebo pronajmout rekreační objekt, a ihned se vykutálejí penízky na úhradu dlužných částech a dalších pohledávek.

Úspora bývá také hodně vidět v nákupu potravin. Není samozřejmě dobré kupovat zboží levné, ale nekvalitní. To nakonec může dopadnout i hůř, než byl původní záměr. Vhodné bývá soustředit se na potraviny ze „střední“ cenové kategorie. Přeci jen člověk, jenž má povinnost vůči věřiteli, by si měl uvědomit, že mu stačí mléko za 15,- Kč než to, které kupoval obvykle za 30,- Kč. Většina lidí, která se pohybuje ve finanční nejistotě může dosvědčit, že úspora na základě výběru potravin bývá opravdu veliká.

Ušetřit se dá i výběrem dovolené. Letní dovolená v zahraničí pro čtyřčlennou rodinu bývá dražší než dovolená v tuzemsku. A přeci jen splní ten samý účel, a to, že si lidé odpočinou a děti stráví volný čas s rodiči a sourozenci. Už výběrem místa dovolené může dlužník uhradit několik splátek nebo celou pohledávku, a v tom případě si i bez starostí užít čas volna.

Závěrem snad říci, že každý člověk má nastavený svůj standard, který nerad opouští a přizpůsobuje se pro něj horšímu. Ovšem horší standard neznamená, že je ještě špatným. Pokud dokáže toto přizpůsobení vyřešit finanční otázku a uhradit vzniklé pohledávky minulým „vyšším“ standardem, je vlastně výborný a člověk zase o tolik více nestrádá, ba naopak.