Sjednání půjčky na splacení jiné

Většina lidí se již setkala s tím, že mají některé domácí spotřebiče na splátky, a najednou přijde nečekaná životní nebo finanční událost, ale tím pádem nezbývá na úhradu těchto sjednaných splátek. Co teď? Možné řešení je ve sjednání si dalšího úvěru, pokud neexistuje schůdnějšího řešení například v možnosti půjčení si finančního obnosu bez nutnosti úroku u rodinných příslušníků nebo přátel.

Pokud chce dlužník řešit situaci, kdy není schopen hradit své stávající dluhy, může se obrátit většinou na nebankovní instituci, která mu poskytne úvěr i bez nutnosti ručení. O nebankovní instituce se jedná především proto, že banky nemají v takové klienty důvěru a mají možnost si ověřit, jaké půjčky lidé již mají. U nebankovních organizacích ovšem musí klient počítat s vyšším procentem úroku než u banky.

Úrok u dlužníků velkých rolí nehraje, jelikož prioritou je pro ně, aby řádně spláceli a nemohlo dojít k exekučnímu řízení na základě jejich insolvence. Ovšem i přesto by si dlužníci měli vybírat instituci, která nabízí menší úrok, který navýší konečnou částku, jenž budou muset v budoucnu zaplatit.

Důležitým bodem, na který je nutno se zaměřit, představuje předběžné splacení půjčky nebo úvěru. Některé instituce umožňují splatit půjčku předčasně bez dalších navýšení, jiní naopak určitého navýšení využijí a poslední to nemusí vůbec ani povolit. V případě předčasného splacení úvěru se totiž přepočítávají úroky a organizace, která vyřizovala půjčku, chce samozřejmě také vydělat, že klientovi půjčila určitý finanční obnos.

Proto je velmi důležité si přečíst podmínky ve smlouvě, která je dávána k podpisu. Dlužník by si měl uvědomit, že se mu stávající splátky ještě navýší a zda je možné to vůbec uhradit.

Sjednat si půjčku na splacení jiných je výhodné v situacích, kdy člověk například přijde o práci nebo o živitele, ale ví, že za pár měsíců bude vše v pořádku a bude v jeho možnostech opět platit řádně a včas. V případě, že se dlužníkova situace nijak nemění, znamená takovýto úvěr bloudění v kruhu a je lepší zvolit jinou možnost, jenž by situaci mohla lépe vyřešit.

Je lepší se mít na pozoru při podepisování smluv nebo hned v začátku si uvědomit, zda tento dočasný úvěr bude řešit situaci nebo zda ji naopak ještě nemůže zhoršit. Důležitým kritériem je perfektně zmapovat stávající stav dlužníkova života, zda vůbec další úvěr nezatíží nepřiměřeně jeho finanční rozpočet, na němž může být závislá i celá rodina.