Nejběžnější dluhy

Nejběžnějšími půjčkami, se kterými se člověk v běžném životě setkává, jsou hypotéky, leasingy na automobily, splátkové kalendáře na běžné spotřebiče a elektroniku a úvěry nebankovního typu.

Hypoteční úvěr je sjednáván bankovní institucí. Sjednává si jej drtivá většina majitelů nemovitostí, kteří jednoduše nemají našetřeno na koupi takového bytu nebo domu. Banka poskytne úvěr na konkrétní nemovitost na základě vypracovaného znaleckého posudku. Jen málo bank poskytuje stoprocentní krytí pořizovací ceny. Bývá obvyklé, že bankovní ústav poskytne 70 – 90 % z kupní ceny. I proto je nutné, aby měl člověk nějakou finanční částku našetřenou a počítal s tímto postupem. Znalec, jenž vypracovává posudek, většinou bývá uveden v seznamu konkrétní banky, že může tento dokument pro onu banku vystavit a ona jej přijme. Finanční prostředky z hypotéky jsou zaslány ve většině případů na účet realitní kanceláře nebo přímo prodávajícího.

Leasing na automobil si sjednává v běžném životě stále více lidí. I když jsou ceny automobilů na nižší a dostupnější úrovni než před několika lety, stává se leasing vcelku výhodný. Ve většině leasingů je započítáno havarijní pojištění, které si lidé moc nezřizují, pokud nemusí. Instituce, jenž úvěr poskytuje, vypracuje leasingový splátkový kalendář, který je klient povinen hradit. Při leasingu ovšem platící není majitelem auta, tím je leasingová společnost. Ovšem pokud by člověk chtěl být majitelem automobilu již od začátku, může si sjednat úvěr, jenž to dovoluje. V tomto případě si úvěrová společnost ponechá velký technický průkaz až do doby zaplacení úvěru. Majitel auta má jeho kopii.

Ve většině obchodů s elektronikou a domácími spotřebiči je zákazníkům nabízena možnost splátkového kalendáře na vybrané zboží. V některých obchodech mohou být lidem poskytnuty splátky bez navýšení, v jiných s navýšením. Při sjednání takových splátek je nutné předložit potvrzení příjmů od zaměstnavatele a obvykle dva doklady, které potvrzují totožnost klienta. Nejčastěji, na co lidé sjednávají tyto splátky, jsou ledničky, pračky, televize a další spotřebiče, které jsou v domácnosti nezbytně využívány.

Pokud člověk neuspěje s žádostí u úvěr u banky, je možné se obrátit na nebankovní instituce, které ovšem nemají zase tolik výhodné podmínky jako banky. Ve většině případech požadují podepsání směnky nebo zástavu nemovitého majetku. Ve smlouvě se také objevují vyšší úroky než u bank. Ovšem lidé někdy nemají na vybranou a tyto společnosti navštíví. Člověk musí dávat pozor na to, jaké dokumenty podepisuje a k jakým povinnostem se zavazuje.

Jsou i další dluhy, které nejsou tolik obvyklé, ale přesto se nevyhýbají konverzaci ve společnosti. Je samozřejmě se snažit nesjednávat žádné úvěry nebo půjčky, ale v dnešní době to například v oblasti bydlení jde jen velmi ztěžka.