Rizika při oddlužení

Každý člověk se může během svého života dostat do situace, kdy bude potřeba si půjčit (ať již od bankovního nebo nebankovního institutu) a také nastane otázka, jak vzniklou situaci vůbec vyřešit. Velikým problémem, který většina lidí udělá, je, že si sjednají na úhradu další půjčku nebo pořizují nepotřebné věci a využívají nepotřebných služeb.

V případě, že člověk dluží již jedné instituci, neměl by si půjčovat od další (byť by se jednalo jen o malou částku). Jestliže je to ovšem nutné, tak je výhodnější, aby úvěr poskytnula ta organizace, kde již dlužník něco sjednané má.

Co lidé dělají za nejčastější chybu, je považováno zadlužovat se v případě hypotečního úvěru. Pokud již má majitel nemovitosti sjednanou hypotéku, měl by mít na paměti, že další půjčky by pro něj mohly mít katastrofální důsledky. Nejednou se stane, že najednou dlužník nemá na zaplacení svých pohledávek, a to včetně hypotéky, a banka může nemovitost v tomto případě i prodat. Pak je pozdě již zoufale naříkat, že další půjčky a úvěry byly prostě nad finanční síly jedince.

Jestliže se chce dlužník dostat z kolotoče půjček a dluhů, je dobré si sestavit alespoň orientační plán, jak se úplně a v co nejkratší době oddlužit. Není dobré si v této době půjčovat další finanční prostředky, pořizovat si drahé a nepotřebné věci atd.

Dalším rizikem, co v případě oddlužení není rozumné, je zbytečné finanční zatěžování jedince nebo i celé rodiny. Tímto finančním zatížením je míněný například nákup nového auta na leasing. Je dobré si ponechávat určitou částku, a to nejlépe na 3 následující splátky, které dlužník hradí. A leasing auta není v dnešní době vůbec rozumný krok, pokud již člověk má další závazky vůči věřitelům, a řeší situaci, že mu nezbývá mnoho peněz na běžný život.

Mnoho lidí má dnes na splátky i domácí spotřebiče. Ono je sice hezké, že člověk bude platit jen desetinu částky měsíčně (takže pár stovek korun), ale na druhou stranu, jestliže je takových splátek více, může se daná částka za měsíc vyšplhat v některých domácnostech i na několik tisíc korun. Není moc rozumné si v případě, že se chce člověk zbavit dluhů, pořizovat si tyto věci na splátky. Samozřejmě, jestliže jsou v domácnosti potřeba a staré spotřebiče jednoduše dosloužily, nezatíží tyto splátky o tolik domácí rozpočet. Je ovšem nutné o všech sjednávání splátek přemýšlet a pamatovat si, že člověk nemůže překročit hranici svých finančních možností.

Pokud člověk přemýšlí o úplném oddlužení, je výhodné si nesjednávat další půjčky a napnout veškeré (finanční) síly na uhrazení dluhů stávajících. Ovšem oddlužení s sebou nese riziko toho, že člověk bude muset začít šetřit a proto je nutné si vše rozvrhnout a vědět, kde jsou jaké mantinely a možnosti. Je zbytečné počítat s plánem, jenž od začátku nefunguje. Člověk by se hlavně v případě oddlužení neměl dostat do psychických problémů, jelikož to většinou končí ve sjednání dalších půjček. Je nutné vše dělat s rozvahou a s rozumem.